Otwarte przestrzenie są szczególnie narażone na porywiste wiatry. W trosce o wygodę, bezpieczeństwo oraz funkcjonalność, właściciele i użytkownicy domów lub innych obiektów budowlanych powstałych w takich miejscach urządzają przestrzenie zewnętrzne tak, żeby zabudować je elementami małej architektury odpornymi na silne podmuchy. Czy chroniąca przed słońcem markiza tarasowa to dobre rozwiązanie tam, gdzie porywiste wiatry to niemal codzienność? Okazuje się, że nowoczesne markizy sprawdzą się nawet tam, gdzie mocno wieje, zapewniając bezpieczeństwo użytkowania i długą trwałość sprzętu.

Jak działają składane markizy tarasowe?

Na rynku dostępne są markizy tarasowe stałe oraz składane. Te drugie wyróżnia przede wszystkim zdolność do szybkiej adaptacji wobec zmiennych warunków atmosferycznych. Dzięki systemowi, który pozwala na zwijanie materiału oraz składanie konstrukcji, użytkownik ma możliwość elastycznego zarządzania ochroną przed słońcem i wiatrem. Może dostosować markizę do bieżących potrzeb. Szczególnie przy silnych wiatrach, atutem markiz składanych jest ich zdolność do szybkiego zabezpieczenia urządzenia, minimalizując tym samym ryzyko uszkodzeń. Już nawet markizy ręcznie sterowane dostarczają tę wartość, ale to modele wyposażone w czujniki wiatru do markiz stanowią najlepsze rozwiązanie w przypadku intensywnych powiewów. Technologia umożliwia automatyczne, samodzielne reagowanie na nagłe zmiany pogodowe bez potrzeby ingerencji ze strony użytkownika, co zapewnia bezpieczeństwo i wygodę korzystania z markiz nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Automatyka do markiz – ochrona przed wiatrem

Systemy automatyki stosowane w markizach wykorzystują czujniki wiatru do zapewnienia ochrony i maksymalnego komfortu użytkowania przez automatyczne zwijanie markiz w momencie wykrycia porywistego wiatru. Rozwiązanie zapobiega ryzyku uszkodzeń spowodowanych przez silne podmuchy. Szybka reakcja systemu na nadmierne wiatry gwarantuje, że markiza nie tylko zostanie zabezpieczona na czas, ale także nie ulegnie przypadkowemu otwarciu przed ustabilizowaniem się warunków atmosferycznych. Tzw. wiatraczki, będące najczęściej stosowanymi detektorami, aktywują mechanizm odpowiedzialny za zwijanie lub zamykanie markizy, zapewniając ochronę bez potrzeby ingerencji człowieka.

Nie tylko detekcja wiatru – współpraca automatyki markiz w zależności od natężenia światła

Automatyka markiz to oczywiście nie tylko detektory wiatru. Przydatną opcją są również czujniki natężenia światła, które zwiększają komfort ich użytkowania oraz przyczyniają się do oszczędności energii. Systemy detekcji natężenia światła automatycznie regulują rozwijanie i zwijanie markizy w zależności od poziomu oświetlenia, co nie tylko chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, ale także redukuje potrzebę korzystania z klimatyzacji czy sztucznego oświetlenia. Tym samym, automatyka aktywująca mechanizm zwijania markizy lub jej rozwijania w zależności od natężenia oświetlenia na zewnątrz, wpływa na obniżenie kosztów energii i zapewnia lepsze wykorzystanie energii słonecznej.

Markizy tarasowe wyposażone w systemy automatyczne są doskonałym rozwiązaniem w miejscach narażonych na silne wiatry. Detektory wiatru współpracujące z systemem zarządczym chronią urządzenia przed potencjalnie szkodliwym działaniem podmuchów. Z kolei równie przydatne czujniki natężenia światła, korzystnie wpływają na oszczędności na ogrzewaniu, a także poprawiają efektywność energetyczną budynków, dostosowując stan markizy do warunków pogodowych. Jeśli masz więcej pytań na temat markiz tarasowych skontaktuj się z specjalistami z Nexbau! Z pewnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj