Ocieplenie budynku ma fundamentalne znaczenie dla jego wydajności, ponieważ pozwala zmniejszyć straty ciepła, a tym samym obniżyć wydatki na energię grzewczą. Najczęściej i najchętniej wybieranym materiałem izolacyjnym jest styropian, który wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami przenikania ciepła i dużą trwałością. Wybierając najodpowiedniejszy produkt dla siebie, należy kierować się czynnikami, charakterystycznymi dla danego budynku. Z tego względu, bardzo istotna będzie informacja o rodzaju powierzchni, do której ma być przeznaczony produkt, jej składu i użytych do niej materiałów, istotne będą różne parametry i wartości. Warto również sprawdzić, czy dany jakość danego produktu jest potwierdzona odpowiednimi atestami i certyfikatami. Wybieraj styropian wyłącznie od znanych dostawców.

Czytaj etykiety na materiałach izolacyjnych

Planując termomodernizację budynku, musisz wiedzieć jaka technologia ocieplania zostanie zastosowana i jakie materiały izolacyjne będą użyte. Wybór konkretnych materiałów izolacyjnych powinien być poprzedzony dogłębną analizą wszystkich za i przeciw, które warto skonsultować z ekspertem w sklepie budowlanym i z kierownikiem ekipy termomodernizacyjnej. Niezwykle ważne są informacje producenta na temat produktu, podane na etykiecie jego opakowania. Wśród nich powinno znaleźć oznaczenie, potwierdzające że dany produkt jest zgodny z obowiązującymi normami i przeszedł pomyślnie atesty higieniczne i bezpieczeństwa. Bardzo istotne są parametr gęstości, która przekłada się na klasę izolacyjności i wytrzymałość, a także współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Zgodnie z przyjętą zasadą, im niższa jego wartość, tym lepsze właściwości posiada dany produkt. Według najnowszej wiedzy, do ocieplania ścian zewnętrznych najbardziej zalecany jest styropian o lambdzie poniżej 0,040W/(mK).

Zawsze sprawdzaj współczynnik przewodzenia ciepła

W zasadzie, wszystkie materiały izolacyjne i budowlane powinno się wybierać na podstawie współczynnika przewodzenia ciepła. Jest to jeden z najważniejszych parametrów wyznaczających jakość i efektywność materiałów budowlanych i izolacyjnych. Płyty styropianowe dostępne na rynku mają różne współczynniki przewodzenia ciepła, w zależności od producenta. Ich wartość lambda waha się zazwyczaj w przedziale od 0,031 do 0,045W/(mK). Z tego względu, w zależności od wybranego rodzaju styropianu, grubość warstwy izolacyjnej może różnić się nawet o 10cm, ale właściwości izolacyjne pozostają bez zmian.

Wszystko zależy od przeznaczenia styropianu

Ze względu na przeznaczenie styropianu, produkt ten występuje w kilku rodzajach. Za pomocą styropianu można ocieplić fundamenty, ściany zewnętrzne, a także podłogi. Jest to bardzo uniwersalny produkt. Równie ważna jest termoizolacja fundamentów, ponieważ wpływa na wydajność energetyczną budynku. Przez nieocieplone fundamenty w łatwy sposób może uciekać ciepło, a zimno od gruntu przechodzi na górne poziomy budynku. DO izolacji fundamentów stosuje się styropian hydrofobowy, odznaczający się niską nasiąkliwością. W przypadku zawilgocenia materiału, jego właściwości pozostają bez zmian. Im mniejszy jest stopień nasiąkliwości, tym większe właściwości odpychania wody. Styropian powinien być też odporny na ściskanie, któremu jest poddawany wskutek działania siły parcia gruntu. Dlatego tak ważne jest stosowanie materiałów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Jeśli planujemy ocieplać ściany zewnętrzne, powinniśmy wybrać styropian o bardzo dużej twardości i wytrzymałości na rozciąganie. Dzięki temu unikniemy odpadania produktu od ścian zewnętrznych pod wpływem dużego obciążenia, któremu jest poddawany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj