Bądźmy szczerzy, coraz więcej osób zwraca uwagę na aranżację, jednak większości z nas nie interesują już pospolite modele, lecz chcemy coś, co się wyróżnia i nada naszemu wnętrzu odpowiedni design. Najlepiej wykonać meble samodzielne, dzięki temu będą wyjątkowe i unikalne, a jednocześnie sporo można na tym zaoszczędzić. W dzisiejszym poradniku przedstawimy, jak je zrobić.

Bo projekt jest najważniejszy

Na samym początku trzeba przygotować projekt. Musimy wiedzieć, czego oczekujemy, a także dobrać wielkość do danej wnęki czy ilości miejsca. Tutaj możecie skorzystać z darmowych konfiguratorów. Dzięki temu zdecydowanie szybciej i łatwiej przygotujecie projekt. Następnie należy dobrać ilość półek czy ewentualnie drzwiczek, wszystko zależy od tego, co chcecie zrobić. W konfiguratorze dostępne są także opcje zaawansowane. Dzięki temu możecie dobrać grubość obrzeży, czy też ustawić nawierty pod kołki. W tym programie możecie także zobaczyć ilość czasu, która prawdopodobnie będzie Wam potrzebna do wykonania danego mebla. Dopiero wtedy możemy przejść do pracy.

Lista zakupów ma znaczenie

Nie jesteśmy w stanie zaprezentować Wam jak wykonać wszystkie meble, zatem skupimy się na jednym, a mianowicie na szafce. Oczywiście musicie zrobić listę zakupów. Na pewno bardzo ważne będą drewniane kołki, zaślepki, a także konfirmaty. Rzecz jasna niezbędny jest także profesjonalny klej poliuretanowy. Musicie także wybrać okleinę, wsporniki do osadzenia półek, a także zawiasy. Jeżeli chcecie mieć w półce szuflady, to niezbędne są także prowadnice. Skoro lista zakupów jest już zrobiona, to czas jeszcze przygotować właściwe narzędzia. Na pewno najważniejsza jest wkrętarka i wiertarka. Przyda się także młotek, śrubokręt oraz imadło. Pamiętajcie, że deski muszą być odpowiednio przycięte, zatem tutaj przyda się profesjonalny sprzęt do cięcia. Jeżeli go nie macie, możecie je dociąć w sklepie budowlanym.

Czas na pracę

Meble „do it yourself” można wykonać szybko, przy czym przyda się duża precyzja. Na samym początku należy złożyć szafkę z kawałków płyty, zgodnie z założeniami projektu, który wcześniej wykonaliśmy. Trzeba tutaj zadbać, aby wióry wewnątrz materiału nie były widoczne, dlatego trzeba nałożyć bardzo dokładnie okleinę. Teraz trzeba przejść do zaznaczania otworów. Powinny znajdować się po dwa w każdym rogu. Już tłumaczymy dlaczego. W jednym umieszczasz kołek, ale nie możesz go przewiercać na wylot. Z kolei drugi jest miejscem na śrubę. Kolejna nasza rada brzmi: pamiętaj, aby zawsze otwory robić od strony blatu. Teraz czas na kolejne wwierty, które należy zrobić w płytach, tworzących boki szafki. Należy włożyć kołki i wszystkie elementy połączyć ze sobą. Tutaj przyda się klej poliuretanowy, którym możecie przykleić kołki do otworów. Czas najwyższy połączyć wszystkie elementy. Jeżeli zamierzacie zainstalować półki, to wyznaczcie miejsce na wsporniki po dwa z każdej strony. Pozostaje już tylko montaż tyłu szafki. W tym przypadku możecie wykorzystać cienką plecówkę, którą można przybić gwoździami.

Jak nadać meblom wyjątkowy wygląd?

Jeżeli chcecie, aby Wasz mebel był wyjątkowy, to w prosty sposób możecie nadać mu unikalny wygląd. Otóż do tego celu możecie wykorzystać okleinę meblową bądź też z okleiny wykonać mozaikę. Alternatywą jest pomalowanie mebli na wybrany kolor. Tutaj wystarczy Wam tylko odpowiednia farba do drewna, odrobina fantazji i finezji i dokładność, a efekt może być naprawdę imponujący. Pamiętajcie też, że drobne detale mogą zmienić całą estetykę mebla. Tutaj mamy na myśli np. uchwyty. Możecie dobrać takie w wersji nowoczesnej, glamour czy nawet retro. Możliwości jest naprawdę sporo. Bardzo istotne znaczenie ma również dobór nietoksycznej farby, zwłaszcza jeśli szafka ma się znaleźć w pokoju dziecka. Zatem nie może być w niej dodatku formaldehydów i innych szkodliwych substancji. Taka farba sprawdzi się również w przypadku alergików czy astmatyków.

Jaki jest przepis na idealne meble? Dobry projekt, szczypta umiejętności, duże zaangażowanie, wyjątkowa precyzja i świetny pomysł. Efekt przewyższy Wasze oczekiwania. Gwarantujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj