Dbanie o ogród to często niekończąca się praca, jednak znacząco można ją sobie ułatwić. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty i akcesoria. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, co każdy nieprofesjonalny ogrodnik mieć powinien, a także gdzie najlepiej składować często używany sprzęt.
Zraszacze podpowierzchniowe – zbędny wydatek do niewielkiego ogrodu
Bardzo często wiele osób decyduje się na wynurzalne zraszacze, które dodatkowo są sterowane z poziomu panelu znajdującego się w domu. Jednak taka ekstrawagancja kosztuje niemało, a trzeba sobie jasno powiedzieć, że systemy doprowadzające wodę muszą być zaplanowane jeszcze na etapie budowy. Zatem jeśli Twój dom już stoi, a Ty organizujesz swój ogródek to znacznie lepszym rozwiązaniem będą zraszacze mobilne, które są także bardzo skuteczne, a znacznie tańsze. Wyposażone są w kilka końcówek zraszających, o których zostaje podłączony wąż do ogrodu. Zraszacze mogą być także obrotowe. Zamiast stacjonarnych modeli można również zdecydować się na samodzielne zraszanie, wszak wystarczy tylko włożyć końcówkę zraszającą na węża do ogrodu. Najlepiej przy tym wybrać węża rozwijalnego na wózku, który nie plącze się w czasie podlewania, a jednocześnie w krótkim czasie można go zwinąć po skończonej pracy. Trzeba oczywiście zwrócić uwagę zarówno na jego średnicę, jak i długość i dopasować je do wielkości ogrodu.
Czy traktorek ogrodowy do trawy sprawdzi się w ogrodzie o niezbyt dużej powierzchni?
Jeśli posiadasz ogród średniej wielkości, to zakup traktorka ogrodowego do trawy wydaje się chybionym pomysłem. Oczywiście można z jego pomocą skosić trawę bardzo szybko, jednak trudno się nim manewruje, jeśli są przeszkody, a dodatkowo ogród nie należy do największych. Taki sprzęt do koszenia sprawdza się na naprawdę dużych przestrzeniach, które dodatkowo są urozmaicone pagórkami. W takim przypadku rzeczywiście sprzęt się sprawdzi. Jednak kiedy rośliny są posadzone blisko siebie lepszym wyborem będzie kosiarka spalinowa lub akumulatorowa, które nie wymagają podłączania kabla. Uzupełnieniem zawsze jest podkaszarka. W przypadku krzewów czy drzewek iglastych posadzonych blisko siebie nie ma możliwości skoszenia trawy kosiarką. Tu jedynym rozwiązaniem jest podkaszarka. I zakup tych dwóch sprzętów zdecydowanie rekomendujemy.
Czy odkurzacz do liści się przyda czy lepiej zadbać o dobrej jakości grabie?
Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż przyda się i jedno i drugie. Odkurzacz pomorze w szybkim wyzbieraniu liści i ich przełożeniu do przygotowanych worków. Jednak grabie również mogą się przydać, zwłaszcza jeśli masz kogoś do pomocy przy sprzątaniu w ogrodzie. Na pewno odkurzacz pozwoli pozbyć się nie tylko liści, ale również drobnych gałęzi, a także igieł stale zalegających pod iglakami, których zamiatanie w zwykły sposób jest po prostu stratą czasu, a przy okazji także syzyfową pracą.
Łopata i motyka, czyli sprzęt niezbędny do sadzenia roślin
Jeśli chcesz posadzić rośliny w ogrodzie, to nikt za Ciebie dołków nie wykopie. W ruch musi pójść porządna łopata. Przyda się także motyka oraz grabie do wygładzania ziemi po sadzeniu. Ze sprzętów ręcznych przyda się również siewnik, dzięki któremu równomiernie rozsiejesz nasiona traw, a także nawóz ogrodowy. Dzięki motyce pozbędziesz się wyrastających, uporczywych chwastów, jeśli nie chcesz stosować środków chemicznych.
Gdzie przechowywać wszystkie ważne ogrodowe sprzęty?
Warto w ogrodzie postarać się o niewielki składzik, w którym można przechowywać sprzęt ogrodowy. Sprawdzi się również piwniczka, z której masz bezpośredni dostęp do ogrodu. Jeśli jednak Twój dom nie jest podpiwniczony, to pozostaje Ci rozwiązanie naziemne. W składzie zmieścisz zarówno kosiarkę, podkaszarkę, jak i węża ogrodowego, a także grabie, motyki czy łopaty. Wszystkie sprzęty, których używasz często powinny być zawsze pod ręką.
Jest jeszcze jeden sprzęt bardzo przydatny w ogrodzie, a mianowicie odśnieżarka. Pozwala w szybki sposób pozbyć się nadmiaru śniegu ze ścieżek w zimie. Dzięki niej nie musisz wielokrotnie namachać się łopatą. Teraz już wiesz co jest niezbędne, co przydatne, a co zbędne. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi praca w ogrodzie będzie zawsze przyjemnością.