Marzenie o przytulnym miejscu do odpoczynku na świeżym powietrzu, skłania nas do podjęcia decyzji o budowie tarasu. Posiadanie takiej konstrukcji niesie za sobą wiele korzyści. Zyskujemy nie tylko dodatkową przestrzeń, będącą naturalnym przedłużeniem pomieszczenia, ale również miejsce spotkań z najbliższymi w ciepłe letnie dni. Na jakość naszego relaksu duży wpływ ma aranżacja wolnej przestrzeni. Taras daje ogromne możliwości jeśli chodzi o stworzenie własnej oranżerii, przystosowanej do indywidualnych potrzeb. Nie od dziś wiadomo, że obecność roślin upiększa wnętrza i budynki, nadając im niepowtarzalny charakter i styl. Patrzenie na zieleń uspokaja i koi nerwy po ciężkim dniu, a niekiedy może być natchnieniem do twórczej pracy. W otoczeniu kwiatów łatwiej jest się relaksować i podejmować trudne decyzje. Przed rozpoczęciem prac nad projektem naszej zielonej przestrzeni warto wziąć pod uwagi warunki panujące na tarasie oraz wymagania roślin tak, aby zapewnić im jak najlepsze miejsce do rozwoju.
ROŚLINY NA TARASIE, O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?
Wybierając konkretne rośliny na taras należy pamiętać o jego położeniu i ekspozycji na słońce. Zwracajmy szczególną uwagę jakie są preferencje danej rośliny odnośnie świata i warunków termicznych.
Usytuowanie od południowej strony zapewnia duże nasłonecznienie w godzinach przedpołudniowych, a zacienienie w popołudniowych. Jest to najkorzystniejsza lokalizacja dla roślin ciepłolubnych. Taras zlokalizowany od strony wschodniej daje więcej światła, w godzinach porannych jednak przez większą część dnia będzie znajdował się w półcieniu. Z kolei umiejscowienie konstrukcji po stronie zachodniej sprawia, że jest ona dobrze doświetlona w porze popołudniowej. Warto jednak w przypadku takiej ekspozycji osłonić naszą przydomową oranżerię od silnych wiatrów, które często wieją z zachodu. Najmniej intensywne nasłonecznienie uzyskamy przy lokalizacji tarasu od strony północnej. Takie usytuowanie zapewnia cień o każdej porze roku, w związku z tym dobrze będą się na nim czuły gatunki cieniolubne.
Warto zwrócić uwagę również na samo sadzenie i przechowywanie kwiatów. Rośliny jednoroczne sadzi się co roku do świeżej ziemi, z uwagi na wyjałowienie starej, która nie nadaje się do ponownego użytku. Byliny i krzewy z kolei należy przesadzać co kilka lat, gdy zwrócimy uwagę, że gorzej rosną albo kiedy korzenie wyrastają z otworów w doniczce. W sytuacji, gdy pojemniki są bardzo duże, możemy ograniczyć się do wybrania najgrubszej warstwy ziemi z wierzchu i uzupełnić świeżym podłożem bogatym w składniki niezbędne do wzrostu roślin. Powinno ono być dostosowane do konkretnego gatunku, dlatego warto skorzystać z zakupu gotowych mieszanek.
Zarówno donice, jak i skrzynie czy wazy, powinny pomieścić dwa razy więcej ziemi niż zajmuje bryła korzeniowa rośliny. Ważny jest również sam wygląd pojemników, które warto dostosować nie tylko do konkretnego rodzaju roślinności, ale również charakteru tarasu, stylu domu czy wykończenia elewacji. Do dużych i wysokich roślin nadadzą się ceramiczne naczynia, które są ciężkie i stabilne. W sprzedaży są również wersje mrozoodporne dzięki czemu możemy je stosować bez obaw nawet w zimie. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup plastikowych donic, jednak nie zawsze zachwycają nas swoim wzornictwem. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zaopatrzenie się w osłony wykonane z drewna, metalu, kamienia czy też innego materiału, dzięki czemu zyskujemy dodatkową ozdobę świetnie komponującą się z przestrzenią naszego tarasu.
ROŚLINY CAŁOROCZNE NA TARAS
Całoroczne rośliny na taras są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą się cieszyć oranżerią również w zimie. Zimozielone rośliny tworzą doskonałe tło dla sezonowych roślin kwitnących na wiosnę i lato. Warto pamiętać, że to nie tylko iglaki, ale również krzewy liściaste o różnych barwach. Na taras np. nad garażem możemy zastosować takie gatunki jak:
Barwinek pospolity (Vinca minor) – zimozielona krzewinka o płożących pędach nie wymagająca zbyt dużej pielęgnacji. W zależności od odmian możemy wybrać odpowiadający nam kolor liści zielony bądź żółty. W okolicach maja i sierpnia w kątach liści pojawiają się kolorowe kwiaty białe, niebieskie lub fioletowe. Barwinek lubi głównie stanowiska zacienione. Niektóre jego odmiany z kolei bardzo dobrze czują się na stanowiskach dobrze oświetlonych. Pozwala to na dobór konkretnego gatunku pod ekspozycję tarasu, która ma wpływ na wielkość nasłonecznienia. Barwinek będzie dobrze prezentował się w podwieszanych doniczkach bądź drewnianych skrzyniach.
Golteria pełzająca (Gaultheria procumbens) – niska zimozielona roślina osiągająca wielkość od 10 do 15 cm. Zimą jej liście przebarwiają się na purpurowo, a na pędach pojawiają się intensywnie czerwone owoce. Latem zakwita małymi białymi lub bladoróżowymi kwiatkami. Golteria wymaga kwaśnego i lekko wilgotnego podłoża. Jeśli chodzi o wymagania świetlne, może być uprawiana zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Zaletą tego gatunku jest całkowita mrozoodporność.
Kiścień (Leucothoe) – roślina z rodziny wrzosowatych osiągająca 70 cm wysokości. Dzięki malowniczo wybarwionym liściom, jest niezwykle dekoracyjnym krzewem nadającym się do uprawy w donicy. Kiścień do prawidłowego wzrostu potrzebuje stanowisk cienistych oraz kwaśnego i lekko wilgotnego podłoża. Dobrze komponuje się w towarzystwie wrzosów lub małych iglaków.
Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) – zimozielony krzew iglasty, tworzący stożkowatą koronę. Wydziela przyjemny balsamiczny zapach. Karłowate odmiany cyprysika groszkowego nadają się do uprawy w doniczkach. W zależności od odmiany osiągają wysokość od 30 do 100 cm. Cyprysik jest odporny na mrozy i może być uprawiany zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.
Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis Moench.) – krzew iglasty, którego pędy można dekoracyjnie przewiesić przez ścianki pojemników. Dodatkową zaletą tego typu gatunku jest przyjemny zapach. Jałowiec płożący dobrze znosi zimy oraz silne nasłonecznienie, charakteryzując się przy tym małymi wymaganiami wilgotnościowymi. Będzie dobrze komponował się z wrzosami i bluszczem oraz wyższymi iglakami bądź krzewami liściastymi.
OGRÓD ZIMOWY – ZABEZPIECZENIE ROŚLIN
Zabudowa szklana tarasu to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i odpoczynek wśród zieleni przez cały rok. Taka konstrukcja nie tylko skutecznie chroni przed silnym wiatrem i deszczem, ale pozwala na większy wybór ciekawych gatunków roślin, na które nie mogliśmy sobie pozwolić przy odkrytej przestrzeni. Zabudowy tarasu na wzór ogrodów zimowych pozwalają doświetlić wnętrza optycznie je powiększając. Oranżeria w zabudowanym tarasie może stać się nie tylko imponującym ogrodem, ale miejscem pracy bądź spotkań z najbliższymi. Ogród zimowy wykonany ze szkła, to nowoczesne rozwiązanie, które będzie pasować niemalże do każdego domu. Do zabudowy szklanej tarasu wykorzystywane jest szkło laminowane bezpieczne tzw. VSG.
Składa się ono z dwóch tafli sklejonych specjalną folią. W sytuacji ewentualnego zbicia szkło nie rozsypuje się na kawałki a pozostaje przytwierdzone do folii. Do laminowania może być również wykorzystywane szkło hartowane ESG VSG. Swoją trwałość zawdzięcza specjalnej obróbce termicznej, gdzie szkło podgrzewane jest do wysokiej temperatury, a następnie schładzane zimnym powietrzem. Zabudowy szklane tarasu doskonale komponują się z aluminium, tworząc estetyczny wygląd. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji aluminium stało się niezwykle trwałym materiałem wytrzymującym duży nacisk i próbę czasu. Zabudowy aluminiowe są niewrażliwe na korozję i czynniki zewnętrzne. Lekkość materiału i łatwość w obróbce i montażu, sprawia, że jest to jedna z najchętniej wybieranych opcji przez właścicieli tarasów.
Znaną i cenioną firmą, zajmującą się profesjonalnym montażem i doradztwem m.in. w sprawie konstrukcji aluminiowo-szklanych jest firma SALGAT -> https://salgat.pl.